Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má problém s odbytem některých plastů. Měl jsem k tomu rozhovohor s redaktorem iDnes. Tady je.

Kdy začal platit čínský zákaz dovozu odpadů?
Čína oznámila svůj záměr Světové obchodní organizaci asi s ročním předstihem. Jejím cílem je výrazně omezit dovoz různých druhů odpadů. Začalo to platit letos v lednu.

Budou se tedy v Evropě včetně České republiky hromadit odpady?
Už se to minimálně čtvrt roku děje. Když se půjdete podívat do některého z odpadářských zařízení, uvidíte mnohem větší zásoby než před dvěma lety. Nejsou to přímo hromady odpadů, ale jsou to nabalíkované druhotné suroviny, které jsou připravené k odvozu. Standardně se prodávaly, ale nyní je jejich cena v některých případech dokonce záporná. Když se jich chcete zbavit, musíte navíc zaplatit. Taková situace u vytříděných komodit dlouho nebyla. Byla tu například v roce 2009 v době krize, kdy areály přetékaly plasty nebo papírem. Situace se ale nakonec také srovnala. Na trhu s komoditami se to stává, je to prostě tržní prostředí, které reaguje na řadu aspektů. Došlo k tomu i na trhu s ropou. Nyní se to děje u některých druhotných surovin.

Potýkají se s tím firmy sdružené pod vaší asociací? Kolik procent odpadu nebo druhotných surovin tam přebývá?
Dopadá to na všechny. Přesné množství se ukáže až s ročním zpožděním, protože centralizovaná roční evidence se sbírá jednou za rok – hlásí se do poloviny února za předchozí rok. Údaje ohlašují desítky tisíc subjektů a následně je zpracovává ministerstvo životního prostředí a Český statistický úřad. Finální čísla pak lze nalézt ve Statistické ročence a ve Zprávě o stavu životního prostředí České republiky.

Proč se Čína zaměřila právě na těchto čtyřiadvacet druhů odpadu? 

Jsou v tom různé druhy plastů, papíru nebo textilu. Nejvíc bolavé je to u plastových odpadů, kterých se ve světě vytřídí skutečně hodně. Čína ročně dovážela asi sedm milionů tun odpadů z rozvinutých zemí jako Spojené státy, Evropská unie a další. Nyní se rozhodla změnit přístup a oznámila, že se musí výrazně zvýšit kvalita dovážených odpadů. Doposud mohlo být v těch odpadech větší množství příměsí. Některé státy světa to mohly zneužívat, takže Čína měla objektivní důvody, aby nastavila přísnější požadavek na kvalitu a omezila import. Nyní ve vytříděných surovinách může být podle Číny maximálně jedno procento příměsí. To je přísný požadavek. 

Státy nedokážou do Číny vyvážet čistější suroviny z odpadů?
Ano, dokážou, ale vždy je to o ceně a nákladech, které producenti platí. Některé státy zřejmě šetřily více a odrazilo se to na kvalitě. Čína ví, že společnost ve světě nechce investovat do extrémní čistoty, takže nastavila dovoz druhotných surovin podle kvality a to tak, že přísně. Nyní se omezí dovoz do Číny, země si analyzuje situaci a časem parametr možná upraví, bude-li potřeba.

Jakých druhů plastů se omezení týká?
Jsou to třeba plastové fólie, se kterými je v tuzemsku problém už asi půl roku. Dřív se fólií ve formě slisovaných balíků vyváželo poměrně dost. Čína tento odpad dokáže docela dobře využít, ale nyní to je druh odpadu, za který musíte zaplatit, abyste ho vůbec mohl uplatnit. Zpracovatelé si můžou mnout ruce, protože mají surovinu a dostávají za ní zaplaceno. Takových firem však máme stále málo. 

K čemu se odpady využívaly a čím je teď Čína nahradí?
V Číně se vyrábí ohromné množství spotřebního zboží do celého světa. K tomu se pojí enormní množství obalů, protože se v nich výrobky prodávají. Dovážené druhotné suroviny dokážou Číňané uplatnit například v automobilovém průmyslu, v elektronice nebo v hračkách. Otázkou zůstává kvalita takových výrobků. Čína se dlouhodobě zabývala spíš kvantitou než kvalitou. Pro ní nebylo podstatné, aby výrobek vydržel deset let. Podstatné bylo a stále je prodat levný výrobek, který lidé kupují. A to i lidé na Západě. Čína dokáže materiálově využít větší množství druhotných surovin díky své ekonomice. Je tam výrazně nižší cena práce, což je pozitivní pro recyklaci. 

Nepřesměruje se po čínském zákazu vývoz odpadu do jiných odpadářských velmocí?
Čína je spíš výrobní velmoc, která potřebuje suroviny, a proto si je dováží. Očekává se, že v návaznosti na krok Číny se navýší import druhotných surovin do okolních zemí – Vietnamu, Malajsie nebo Indie. Státy, ve kterých končí mnoho druhotných surovin, mají dva znaky – levná pracovní síla a levná výroba levných věcí. Lodí se tam přiveze druhotná surovin – odpad a chudí nebo sociálně nízko postavení lidé za levné peníze vytřídí to, co potřebuje výroba. Z toho pak vznikne něco, co jde zabalit a znovu poslat do západních zemí, kde se to prodá. Je to sice ne příliš kvalitní výrobek, ale lidé to kupují. Přispíváme k tomu tedy všichni svým spotřebním chováním.

Jak se dá nastalá situace vyřešit u nás v Evropě?
Nikdo určitě nepřesvědčí Čínu, aby své nařízení stáhla, a země to neudělá ani sama od sebe. Spíš může časem mírně ustoupit z nových požadavků na extrémní čistotu. Odpady, které dosud dovážela, si možná dovede sama vyprodukovat a zpětně využít. Poté, co si vyzkouší, zda omezení importu dokáže nahradit vlastní produkcí, může upravit a třeba i snížit požadavky na kvalitu dováženého odpadu. Uvidíme.

Není však rozumné se na to spoléhat. Bylo by dobré si v tomto prostředí najít svou cestu – ať už jako Evropa, ale i jako Česká republika. Očekává se, že Evropská unie během tří měsíců schválí balíček oběhového hospodářství, ve kterém budou nastavené vysoké recyklační cíle. Ty budou muset implementovat členské státy. Dosáhnout cílů – recyklovat až 65 procent komunálních odpadů – bude nutné nejspíš do roku 2035. 

Čím by daňové úlevy pomohly?
Snížení sazby DPH na koncové výrobky z recyklátu podpoří jejich prodej. Navrhuje to i sama Evropa. Firmám pomůže i snížení zdanění práce v recyklačním průmyslu. Také ve státních veřejných zakázkách by měla být podmínka využívání recyklovaných výrobků. Kdyby se třeba z dvaceti procent využívalo recyklovaných výrobků, tak to razantním způsobem ovlivní rozvoj recyklace v Česku. Příkladem mohou být také plastové protihlukové stěny v liniových stavbách. Pomoci může i větší tlak státu na výrobce obalů a spotřebních věcí, aby při výrobě používali jednoduše recyklovatelné materiály.

V novém odpadovém zákoně o tom zatím kupodivu nebyla ani řádka. Jediné, co se stále opakuje jako mantra, je čtyřnásobné zdražení daně za skládkování, kterou zaplatí města a obce. Říká se, že to má pomoci recyklaci. Žádná skutečná pomoc to ale není. Ještě před několika měsíci se k tomu říkalo, že zdražení je nezbytné pro ekonomiku nových spaloven odpadů. To je asi pravda. Ale spalovny Evropská unie už nepodporuje, ta chce větší třídění, snižování produkce směsných odpadů a vysokou míru recyklace. Recyklace však čtyřnásobné zdražení daně v žádném případě nepotřebuje.

Autor rozhovoru, iDnes: Václav Ferebauer

https://zpravy.idnes.cz/cina-odpady-zakaz-dovozu-ceska-republika-ceska-asociace-odpadoveho-hospodarstvi-petr-havelka-ifn-/domaci.aspx?c=A180122_113339_domaci_fer

Autor: Petr Havelka | čtvrtek 25.1.2018 15:27 | karma článku: 13,29 | přečteno: 301x
  • Další články autora

Petr Havelka

Cena papíru klesla, recyklačních kapacit v Evropě je málo, zvyšuje to náklady obcí

Papír pro recyklaci je významnou komoditou. Bohužel prodejní cena této komodity citelně klesla a v současnosti je velmi problematické sběrový papír udat za pozitivní hodnotu. Obcím a městům to zdražuje odpadové služby.

28.1.2020 v 8:43 | Karma: 14,14 | Přečteno: 608x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Projednávání odpadových zákonů vláda přerušila - je zde řada problémů

EU jasně vytyčila cestu směrem k recyklaci. Český návrh nové legislativy však obsahuje něco jiného... Proč? Aktuálně téma řeší už i premiér Babiš.

21.11.2019 v 14:03 | Karma: 14,31 | Přečteno: 365x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Legislativní rada vlády po mnoha problémech propustila odpadové zákony na vládu...

Dne 17.10. projednala Legislativní rada vlády opět všechny čtyři návrhy z balíku nové odpadové legislativy z dílny MŽP. Řada problémů přetrvává, není dopracována požadovaná analýza dopadů a recyklace stále zůstává bez podpory...

22.10.2019 v 15:56 | Karma: 14,94 | Přečteno: 240x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petr Havelka

Druhý díl seriálu - Jak splnit evropské recyklační cíle

Do recyklace máme dle závazné směrnice přesunout za 15 let více než 1,43 milionů tun komunálních odpadů. EU chce odpady třídit a co nejvíce je recyklovat jako druhotné suroviny, aby nemusely končit na skládkách a ve spalovnách.

22.8.2019 v 12:42 | Karma: 11,29 | Přečteno: 782x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petr Havelka

Jak splnit evropské recyklační cíle: část 1

Jak je známo, Česká republika se zavázala plnit evropské recyklační cíle, které mimo jiné stanovují úroveň recyklace komunálních odpadů na 65 %, a to do roku 2035.

8.7.2019 v 13:00 | Karma: 9,96 | Přečteno: 217x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Život PET lahve

Dominantním materiálem moderní doby jsou plasty. Umělá hmota se zkratkou PET neboli polyethylentereftalát se proslavila právě jako materiál pro lahve a v nejrůznějších podobách nás dnes provází na každém kroku.

29.8.2018 v 14:03 | Karma: 17,46 | Přečteno: 713x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Upřednostnění recyklovaných výrobků ve veřejných zakázkách

Stát chce, aby firmy a lidé lépe třídili a recyklovali. To je jistě pozitivní věc a správná cesta. Stát samotný by však měl jít v tomto směru příkladem.

24.7.2018 v 11:58 | Karma: 15,84 | Přečteno: 508x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Obce musí mluvit do nové podoby zákonů o odpadech

Pravděpodobně již za měsíc budou v Evropě schváleny nové odpadové směrnice. To je velmi pozitivní. S odpady by se mělo nákladat více jako se zdroji surovin pro další výrobu.

9.4.2018 v 12:23 | Karma: 15,38 | Přečteno: 294x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Ke splnění evropských cílů potřebujeme odpady zejména efektivně separovat a recyklovat

Ve čt 8.3. má být v Mělníku veřejné projednání záměru výstavby spalovny směsných komunálních odpadů (ZEVO) na 320tis tun. Je to jistě jedna z možných cest, jak naložit s odpady, pomůže nám to však splnit evropské recyklační cíle?

7.3.2018 v 11:40 | Karma: 13,34 | Přečteno: 426x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Mohou třídící linky na odpady pomoci s plněním evropských recyklačních cílů?

V odborném odpadářském tisku se polemizuje, zda je vhodnější cesta budování spaloven odpadů (ZEVO) a s tím spojené násobné zdražení poplatků, nebo třídění odpadů do barevných popelnic a na třídících linkách, bez potřeby zdražení.

8.1.2018 v 12:24 | Karma: 15,90 | Přečteno: 396x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Dokážeme rozumně nakládat s odpady?

Evropské trendy v odpadovém hospodářství mají jasný směr: více recyklovat a rovněž využívat zbytkový komunální odpad k výrobě energie. Česká legislativa ale za evropským přístupem pokulhává a podporuje výstavbu dalších spaloven.

18.8.2017 v 11:28 | Karma: 10,79 | Přečteno: 267x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Přichází evropská novela oběhového hospodářství. Co od ní čekat?

Evropský parlament schválil v březnu výraznou většinou balíček legislativních návrhů pro oběhové hospodářství, který upravuje směrnice pro nakládání s odpady. Co směrnice přinese, se dozvíte v následujících řádcích.

11.4.2017 v 16:38 | Karma: 10,74 | Přečteno: 526x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Vyřešení starých ekozátěží je stále v nedohlednu

Staré ekologické zátěže představují problém, který pálí mnoho lidí i firem v České republice. Jedná se o pozůstatky neekologického hospodářství před rokem 1989, které dopadly na bedra nových majitelů po privatizaci.

27.3.2017 v 15:43 | Karma: 13,17 | Přečteno: 126x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Změřili jsme dopad recyklace na životní prostředí: třídění má smysl!

Důsledným rozvojem systému tříděného sběru a recyklace využitelných složek komunálních odpadů přispěla společnost FCC, člen České asociace odpadového hospodářství ke zlepšení životního prostředí a snížení uhlíkové stopy.

12.9.2016 v 9:17 | Karma: 15,58 | Přečteno: 747x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Návrh zákona o odpadech z dílny MŽP odklání Českou republiku od recyklace

Ministerstvo životního prostředí v návrhu nového zákona o odpadech kupodivu ignoruje recyklační cíle Evropské unie a navíc plánuje zbytečné několikanásobné zdražení odpadů pro všechny.

31.3.2016 v 12:34 | Karma: 20,56 | Přečteno: 735x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Vliv konce skládkování na české odpadové hospodářství, aneb je nutné razantně zdražovat?

Odpady, navrhované násobné zdražení skládkovacích poplatků, nové spalovny, recyklace, evropské cíle a další podstatné věci, které se de-facto týkají nás všech a také našich peněženek, jsou nyní častým mediálním tématem.

2.12.2015 v 16:31 | Karma: 12,50 | Přečteno: 738x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Budoucnost české energetiky a odpadového hospodářství podle české a evropské legislativy

Novými trendy v energetice, obnovitelnými zdroji a dopady nového zákona o odpadech a evropské recyklační strategie oběhového hospodářství se bude zabývat konference Šetrná energetika a přeměna odpadů na zdroje.

12.10.2015 v 13:00 | Karma: 12,13 | Přečteno: 410x | Diskuse| Ostatní

Petr Havelka

Spalovny a/nebo recyklace?

Novým evropským trendem v oblasti odpadů je oběhové hospodářství, což je nástroj k úspoře surovin, zvýšení zaměstnanosti, nižší produkci odpadů a jejich většímu využití. Jak do této moderní filosofie zapadají spalovny odpadů?

18.9.2015 v 13:53 | Karma: 17,18 | Přečteno: 1026x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Tříďme a zpracovávejme odpady – Skleněný odpad dobře poslouží třeba jako tepelná izolace

Výrobky z odpadů se využívají v mnoha odvětvích. Např. sklo nemusí sloužit jen jako obal, ale po dalším zpracování ho lze využít coby izolační materiál. Pěnové sklo představuje moderní a ekologicky nezávadnou variantu polystyrenu.

12.8.2015 v 13:29 | Karma: 12,99 | Přečteno: 394x | Diskuse| Ekonomika

Petr Havelka

Hrozí zrušení hospodářské soutěže v komunální sféře?

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje novelu zákona o veřejných zakázkách, která může ohrozit hospodářskou soutěž v komunální sféře. Návrh novely výrazně zjednodušuje zadávání veřejných zakázek bez vypsání řádné soutěže.

22.7.2015 v 10:21 | Karma: 14,41 | Přečteno: 431x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 516x
Jako výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství, která sdružuje 85 firem v oboru, často komentuji odpadovou problematiku. Dění kolem odpadů se týká nás všech, protože všichni platíme za odpadové služby. Pokud máte stejný názor, je můj blog určen právě pro vás. Mnoho dalších informací naleznete také na www.caoh.cz. Mé koníčky? Čas je nedostatkové zboží, ale sem tam se mi poštěstí vyrazit na projížďku na motorce. Je to výborná věc na vyčištění hlavy, což je někdy opravdu potřeba. Den rád končím knížkou, u které zpravidla usnu. Moc rád bych se vrátil k běhání!

Seznam rubrik