Spalovny a/nebo recyklace?

18. 09. 2015 13:53:44
Novým evropským trendem v oblasti odpadů je oběhové hospodářství, což je nástroj k úspoře surovin, zvýšení zaměstnanosti, nižší produkci odpadů a jejich většímu využití. Jak do této moderní filosofie zapadají spalovny odpadů?

To je důležitá a aktuální otázka mimo jiné i proto, že některé kraje stále spalovny vnímají jako středobod odpadového hospodářství svého regionu a v nyní zpracovávaných krajských plánech odpadového hospodářství počítají s výstavbou dalších obrovských zařízení.

Cílem oběhového hospodářství je přitom přechod od lineárního modelu, který spočívá v těžbě primárních surovin, jejich spotřebě a následném koncovém zpracování (skládky, spalovny), k modelu spíše cyklickému, který by měl vést k větší úspoře, a to jak surovin, tak finančních prostředků. Úspora tkví zčásti v nižší produkci odpadů, větší míře jejich třídění, úpravách směsných odpadů a opětovném využití vytříděných složek, jakožto druhotných surovin. Evropská unie si od toho slibuje větší úsporu primárních surovin, menší negativní dopady na životní prostředí a nárůst počtu pracovních míst. Podle těchto plánů mají Evropané do roku 2030 recyklovat 70 % komunálního a 80 % obalového odpadu. Cíl chce Evropská komise definovat do konce roku 2015 a měl by být závazný. Od roku 2025 má být ukládání a spalování recyklovatelného odpadu zásadně omezeno. Zahrnut je rovněž cíl pro snížení množství odpadů v mořích a cíle pro omezení plýtvání potravinami.

Logicky byla nastolena otázka týkající se možné role spalovny v tomto novém systému. U nás je tato otázka aktuální i s ohledem na zmíněné připravované krajské odpadové strategie a úvahy o nových spalovnách. Dlouho jsem přemýšlel, kam by se do pomyslného kruhu oběhového hospodářství, který se tak výrazně zaměřuje na recyklaci, daly vměstnat klasické spalovny na směsný komunální odpad. Znovu jsem pročetl aktuální evropské materiály k oběhovému hospodářství a domnívám se, že zde pro výstavbu nových spaloven skutečně mnoho prostoru není. V Evropě již funguje přibližně 500 těchto zařízení. Evropská komise a nyní již i Evropský parlament opakovaně deklarují, že v novém konceptu již nechtějí podporovat spalování či energetické využívání směsných odpadů (obsah černých popelnic). Směsné odpady je naopak třeba co nejvíce dále třídit a upravovat. Cílem je získat z nich maximální množství materiálově využitelných složek, jež poslouží jako náhrada primárních surovin, kterých má EU nedostatek.

Po této nezbytné třídicí a úpravné fázi zbude menší materiálově nevyužitelná část odpadu, která má však stále vysoký obsah energie. Tu lze využít v k tomu určených moderních energetických zdrojích, které jsou na rozdíl od velkokapacitních spaloven zpracovávajících nevytříděný směsný odpad o poznání účinnější a levnější. Menší moderní zdroje, které využívají energeticky bohatou zbytkovou část odpadu, recyklaci nekonkurují, ale představují logickou fázi, která následuje po vytřídění využitelných složek.

Technologie se dále vyvíjejí a pokrok nelze zastavit. Uznávám, že nákladné a velkokapacitní spalovny mohly být v posledních dvou až třech dekádách ve státech, které si to mohly ekonomicky dovolit, kvalitním řešením. Nyní jsme však na prahu nové éry odpadového hospodářství, která dle mého názoru přinese postupný útlum skládek a klasických spaloven, zásadní tlak na recyklaci a různé způsoby úprav a využití odpadů. Důkazem toho je zmíněný cíl evropského balíčku, a to 70% recyklace komunálního odpadu do roku 2030. Co se týká energetického využití odpadů, vidím budoucnost v efektivních moderních zdrojích, specializovaných na energeticky bohatou frakci mechanicky upravených odpadů. Těch bude logicky o poznání méně než současné množství směsného odpadu, ale i to zapadá do konceptu moderního oběhového hospodářství.

Jediné, co zbývá, je doplnit tyto nové aspekty do připravovaného nového zákona o odpadech, který je doposud – bohužel – neobsahuje. Zákon nyní zpracovává ministerstvo životního prostředí do paragrafového znění.

Autor: Petr Havelka | pátek 18.9.2015 13:53 | karma článku: 17.18 | přečteno: 1024x

Další články blogera

Petr Havelka

Druhý díl seriálu - Jak splnit evropské recyklační cíle

Do recyklace máme dle závazné směrnice přesunout za 15 let více než 1,43 milionů tun komunálních odpadů. EU chce odpady třídit a co nejvíce je recyklovat jako druhotné suroviny, aby nemusely končit na skládkách a ve spalovnách.

22.8.2019 v 12:42 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 760 | Diskuse

Petr Havelka

Jak splnit evropské recyklační cíle: část 1

Jak je známo, Česká republika se zavázala plnit evropské recyklační cíle, které mimo jiné stanovují úroveň recyklace komunálních odpadů na 65 %, a to do roku 2035.

8.7.2019 v 13:00 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 202 | Diskuse

Petr Havelka

Život PET lahve

Dominantním materiálem moderní doby jsou plasty. Umělá hmota se zkratkou PET neboli polyethylentereftalát se proslavila právě jako materiál pro lahve a v nejrůznějších podobách nás dnes provází na každém kroku.

29.8.2018 v 14:03 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 689 | Diskuse

Petr Havelka

Upřednostnění recyklovaných výrobků ve veřejných zakázkách

Stát chce, aby firmy a lidé lépe třídili a recyklovali. To je jistě pozitivní věc a správná cesta. Stát samotný by však měl jít v tomto směru příkladem.

24.7.2018 v 11:58 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 491 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Ale že to s těmi čísly umí náš nestíhaný pan premiér

Rozpočet na příští rok měl mít schodek 40 miliard. Pak přišli ministři s novými požadavky. Finanční ministryně se vytáčela, pak přidala a světe div se, schodek je stále naplánován na 40 miliard.

20.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 702 |

Markéta Šichtařová

Vaše peníze jim vadí

Už dnes slyšíme mnoho argumentů, proč by měly fyzické peníze zaniknout. Boj s terorismem, praní špinavých peněz, kriminální činnost, vyhýbání se daním – to jsou nejčastější pseudoargumenty.

20.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.02 | Přečteno: 17172 | Diskuse

Václav Mikeska

Informační technologie byly byrokraty nepochopeny

Byrokracie je věčná, na věky věků Amen – moto přesvědčených byrokratů celého světa od samého počátku byrokracie

17.9.2019 v 23:26 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 453 | Diskuse

Jan Machač

Budeme energetičtí králové nebo žebráci?

Česká republika je nyní energeticky soběstačná, elektřinu dokonce vyvážíme. To se však brzy změní a minimálně dočasně se staneme závislými na dovozu ze zahraničí. Je to bezpečné a výhodné?

17.9.2019 v 12:33 | Karma článku: 29.27 | Přečteno: 675 | Diskuse

Luboš Smrčka

Ekonomické počasí? Je to padesát na padesát

Čtyři potěšující zprávy nabídnul internet v posledních dnech. První byla na téma nezaměstnanost, druhá se týkala maloobchodu, třetí zájmu o kancelářské prostory a čtvrtá (ze světa) zlata.

17.9.2019 v 8:31 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 256 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 513

Jako výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství, která sdružuje 85 firem v oboru, často komentuji odpadovou problematiku. Dění kolem odpadů se týká nás všech, protože všichni platíme za odpadové služby. Pokud máte stejný názor, je můj blog určen právě pro vás. Mnoho dalších informací naleznete také na www.caoh.cz. Mé koníčky? Čas je nedostatkové zboží, ale sem tam se mi poštěstí vyrazit na projížďku na motorce. Je to výborná věc na vyčištění hlavy, což je někdy opravdu potřeba. Den rád končím knížkou, u které zpravidla usnu. Moc rád bych se vrátil k běhání!

Najdete na iDNES.cz